Nagyjából 1500 éve tartja magát a legenda, mely szerint a skóciai Loch Ness-ben titokzatos szörnyek élnek. 565-ben Szent Adomnán ír püspök elmesélt egy történetet, melyben Szent Columba a hangjával elriasztja a "szörnyeteget". Azóta sokan hivatkoznak erre a történetre, de elfelejtik megemlíteni, hogy az a bizonyos szörny a Ness-folyóban jelent meg, s hogy a középkori szentek igen sok vízi és szárazföldi szörnyet riasztottak el a hangjukkal vagy egyéb módon.
Nem csak a Loch Ness-ben élnek
Skóciában három nagyon mély tó van, melyben látták Nessie-t. Mindhárom tó partján erdeifenyők állnak. Ebből a tényből született is egy elmélet, mely szerint a titokzatos szörny valójában egy rövid időre felszínre emelkedő fatörzs lehet. Az elsüllyedt fenyők kérgén kiváló gyanta visszatartja a bomlás során felszabaduló gázokat, melyek idővel felhalmozódva felemelik a fatörzset. A felszínre érve távoznak a gázok, a fenyő pedig újra a mélybe süllyed.
Dinoszaurusz
Egy 1934-ben készült fotó és sok "szemtanú" elbeszélése alapján született a "dinoszaurusz Nessie" elmélete. Hatalmas test, hosszú nyak, apró fej - ebből következően valószínűleg egy plesiosaurus vagy valamely rokona lehet a teória hívei szerint. Ha ezek a lények nem a tavak keletkezése előtt haltak volna ki, elfogadhatóbb lenne az elmélet. A másik probléma, hogy túl kicsi a Loch Ness és a többi tó is ahhoz, hogy a faj fennmaradásához szükséges elegendően nagy életközösség megélhessen és rejtve maradhasson benne. Még akkor is igaz ez, ha a Loch Ness felülete 56,4 km².
Fotók
Nem az 1934-es fotó az egyetlen, amely megjelent Nessie-ről. Ez a fénykép ugyan valódi volt, de a szörny emberi kéz alkotta "hamisítvány" - egy tengeralattjáró modellre erősített fa kígyófej. Más esetekben a fotókat manipulálták vagy pedig nem állapítható meg, mi látható rajtuk. George Edwards például 26 évet szánt rá életéből a szörny megtalálására. Végül sikerült fotókat készítenie, de azokon nem látszik csak egy víz színén úszó azonosíthatatlan "valami".
Nessie létezésére nincs bizonyíték, ugyanakkor az ellenkezőjére sincs, ezért 1934 óta szigorúan védett.